Blog

Dlaczego warto regularnie myć okna?

Mycie okien to jedna z rutynowych czynności porządkowych w każdym domu, biurze czy budynku użyteczności publicznej. Okna z reguły myjemy podczas większych porządków. W przypadku okien domowych dotyczy to zwykle okresu przedświątecznego, a w miejscu pracy mycie odbywa się według ustalonego grafika. Najlepiej zaplanować mycie okien raz na 3-4 miesiące – w przypadku mycia z zewnątrz i co 4-5 tygodni w przypadku mycia powierzchni wewnętrznej. Jednak właściwie po co regularnie myć okna? Przecież nie zawsze wyglądają na brudne. Czy na pewno trzeba to robić tak często?

Odpowiedź na ostatnie pytanie brzmi: tak, zdecydowanie warto myć okna regularnie. Po pierwsze dlatego, że mycie okien służy nie tylko poprawie wyglądu mieszkania, biura czy innego obiektu. Długotrwałe osadzanie się zanieczyszczeń po prostu niszczy okno. Zarówno stolarka, jak i szyba będą w lepszej kondycji, gdy brud będzie konsekwentnie usuwany. Zadbane okna będą Ci służyć znacznie dłużej. Poza tym, po dłuższym czasie część zabrudzeń może być bardzo trudna do usunięcia.

Ponadto warto co jakiś czas sprawdzać stan stolarki okiennej. Okna nieustannie stawiają opór wahaniom temperatur, opadom czy dużemu nasłonecznieniu. Są też kilka razy dziennie otwierane, zamykane czy ryglowane. Pozostawione same sobie mogą przestać spełniać swoją rolę – utracą szczelność i ładny wygląd, a zamykanie i otwieranie będzie trudniejsze. Gdy umyjesz okna nie tylko zadbasz o ich kondycję, ale również będziesz w stanie lepiej ocenić stan ramy czy uszczelek. Te ostatnie po umyciu warto powlekać środkiem konserwującym.

Wreszcie czyste okna to więcej światła w pomieszczeniu. Choć wydaje się to oczywiste, prawdopodobnie nie doceniasz skali różnicy pomiędzy umytą i zabrudzoną szybą. Wystarczy „zapomnieć” o oknach na kilka tygodni, by do mieszkania wpadało o 30-40% mniej światła słonecznego. To bardzo dużo, zwłaszcza, gdy weźmiesz pod uwagę to, jak ważne jest naturalne oświetlenie dla Twojego samopoczucia. Dzienne światło sprawia również, że wnętrze prezentuje się dużo lepiej. Twoje mieszkanie lub miejsce pracy dosłownie nabierze blasku.

Text Widget
Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.