Blog

Jak czyścić i pielęgnować drewnianą posadzkę?

Szlachetny urok drewna to jeden z najważniejszych powodów, dla których wiele osób decyduje się na drewnianą posadzkę we własnym mieszkaniu. Jednak czar natury nie jest dany właścicielom raz na zawsze. Jeśli chcesz, by podłoga zachowała ładny wygląd i służyła jak najdłużej musisz o nią zadbać. Jak należy to robić?


Regularne czyszczenie to podstawa

Najważniejsze jest regularne oczyszczenie posadzki z drobnych zabrudzeń. Oznacza to przede wszystkim rutynowe zamiatanie lub odkurzanie. Zamiast czyścić, dobrze jest też zapobiegać nanoszeniu piasku do mieszkania. W tym celu możesz postawić na klasyczną wycieraczkę umieszczoną przed drzwiami. Zorganizuj też miejsce, gdzie każdy gość będzie mógł odkładać buty.

 

Jak najmniej wody

Nawet zaimpregnowane drewno posadzki nie jest doskonale odporne na wodę. Pod jej wpływem deski mogą się odkształcać, na czym ucierpi urok i wytrzymałość podłogi. Dlatego pamiętaj, by w miarę możliwości stosować suche sposoby oczyszczania drewnianej podłogi. Miotła, odkurzacz a nawet suchy mop to właściwe narzędzia pracy. Raz na jakiś czas podłogę trzeba również przetrzeć na mokro – jednak rób to przy użyciu dobrze wyciśniętego mopa i pamiętaj, by po zakończeniu na posadzce nie pozostały kałuże.

 

Podłoga lakierowana czy olejowana?

Większość podłóg drewnianych jest lakierowana. Wówczas regularne odkurzanie i przecieranie na mokro wystarczają, by utrzymać posadzkę w dobrym stanie. Jeśli natomiast podłoga została wykonana z drewna olejowanego, konieczne jest nakładanie dodatkowych środków ochronnych – najczęściej past lub płynów. Posadzkę lakierowaną też można dodatkowo zabezpieczyć środkiem do konserwacji drewna. Wówczas podłoga zyska większą odporność na działanie wody i brudu.

 

Pomyśl o profesjonalnej usłudze

Zdarza się, że posadzka zostanie zabrudzona trudnymi do usunięcia substancjami, np. klejem, który zdążył zaschnąć przed wyczyszczeniem. Podobne przypadki mają zwykle miejsce podczas remontu. Wówczas warto zlecić odpowiednią usługę profesjonalnej firmie sprzątającej, która ma w ofercie czyszczenie posadzek. Będzie to oznaczało dodatkowy koszt, jednak w zamian dostajesz pewność, że zabrudzenia zostaną skutecznie usunięte, a posadzka nie zostanie uszkodzona podczas czyszczenia.

Text Widget
Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.