Blog

Jak dbać o posadzkę PCV? Porady dla użytkowników

Posadzki PCV są stosunkowo łatwe w utrzymaniu i uchodzą za wytrzymałe. W zależności od składu tworzywa mogą być wykorzystywane w tak różnych lokalizacjach, jak zakłady przemysłowe, garaże, budynki użyteczności publicznej czy pokoje w prywatnych mieszkaniach. W każdym z tych miejsc posadzki PCV sprawdzą się znakomicie, ale tylko wtedy, gdy będą odpowiednio czyszczone i konserwowane. Oto kilka prostych porad, które pozwolą Ci na zachowanie doskonałego stanu posadzki przez wiele lat:

1. Czyszczenie posadzek na sucho. Zamiatanie lub odkurzanie to podstawowa pielęgnacji wszystkich typów posadzek. Czynności te są konieczne również w przypadku wykładziny PCV. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie mopa akrylowego do zbierania kurzu.

2. Czyszczenie posadzek na mokro. Posadzkę PCV można myć zwykłym mopem lub maszyną czyszczącą. W większości podłóg tego rodzaju sprawdza się czyszczenie przy użyciu roztworu wody i mydła szarego lub uniwersalnego płynu. Jednak lepsze efekty uzyskasz stosując akrylową emulsję do PCV. Emulsja dodatkowo nabłyszcza powierzchnię i stanowi warstwę ochronną. Ma również właściwości antypoślizgowe. Alternatywnym rozwiązaniem jest mleczko do mycia posadzki. Niezależnie od wykorzystywanego środka, pamiętaj, by stosować się zaleceń producenta odnośnie stężenia roztworu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie zniszczysz głównej powłoki ochronnej.

3. Okresowa polimeryzacja posadzki. Powłoka ochronna prędzej czy później ulega zużyciu. Wówczas należy ją do końca usunąć i nałożyć nowe warstwy polimeru a całość wypolerować. Najłatwiej i najbezpieczniej jest zlecić to zadanie profesjonalnemu usługodawcy.

Producenci wykładzin PCV zalecają również stosowanie najprostszego rozwiązania, jakim jest unikanie zanieczyszczeń. Brudu na podłodze będzie zdecydowanie mniej, jeśli przed wejściem położysz wycieraczkę. Z kolei w przypadku dużych obiektów, warto zastosować skuteczne systemy wycieraczek.

Text Widget
Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.