Blog

Jak sprzątać w domu alergika?

Przyczyną alergii są roztocza, czyli mikroskopijne pajęczaki. Roztocza zjadają złuszczony naskórek i produkują odchody, które unoszą się w powietrzu i podrażniaj ludzkie drogi oddechowe. Jednak jeśli jesteś alergikiem zapewne interesuje Cię nie tyle biologia obrzydliwych mikroorganizmów, co skuteczne sposoby ich eliminowania. Oto kilka cennych porad, które przydadzą Ci się w walce z roztoczami:

 

1. Docieraj do wszystkich zakamarków. Sprzątanie w domu alergika wymaga szczególnej dokładności. W pośpiechu kurz tylko w miejscach widocznych dla gości? Czas to zmienić. Postaraj się przynajmniej raz w tygodniu dotrzeć ze ściereczką również do trudnodostępnych miejsc, a podczas odkurzania wykorzystaj różne końcówki, by wyciągnąć kurz ze szczelin. Zwróć też uwagę na miejsca szczególnie zagrożone rozwojem pleśni i grzybów. Mowa przede wszystkim o zakamarkach w kuchni i łazience.

2. Unikaj wzbijania kurzu w powietrze. Warto sprzątać tak, by nie rozpraszać kurzu. Po pierwsze dlatego, że wtedy alergeny wędrują po całym domu i sprzątanie jest mniej efektywne. Po drugie, zwiększone stężenie kurzu w powietrzu może wywołać silną reakcję alergiczną. Dobrym sposobem jest przetarcie dywanu wilgotną szmatką przed przystąpieniem do odkurzania. Ponadto warto użyć odkurzacza z odpowiednim filtrem – najlepiej minimum HEPA H12. Filtr wyłapie większość alergenów. Z kolei rolety lub żaluzje możesz spryskać płynem antystatycznym, a dopiero potem przetrzeć ściereczką.

3. Wykorzystaj siły natury. Roztocza giną nie tylko od detergentów, ale również od dużego natężenie promieni UV oraz w niskiej temperaturze. Oznacza to, że latem lub zimą możesz wynieść dywany i koce na zewnątrz, a część pracy wykona za Ciebie natura. Alternatywą jest wykorzystanie lodówki – dobrym pomysłem jest wrzucenie pluszaków do zamrażarki.

4. Pierz w temperaturze powyżej 60°C. Dotyczy to przede wszystkim pościeli. Posłanie warto prać nie tylko często, ale w wysokiej temperaturze, gdyż tylko wtedy skutecznie eliminujesz zarówno żywe roztocza, jak i szczątki oraz odchody mikroorganizmów.

5. Dbaj o odpowiedni klimat wnętrza. Roztocza rozwijają się najlepiej, gdy w domu jest ciepło. Dlatego nie nagrzewaj pomieszczenia, gdy nie jest to konieczne. Pamiętaj również o regularnym wietrzeniu mieszkania i dbaniu o stan wentylacji. Regularne otwieranie okien i drożne klatki wentylacyjne to skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka powstawania pleśni i grzybów.

Text Widget
Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.