Blog

Sprzątanie osiedli o wysokim standardzie

Czego powinna oczekiwać osoba, która ma zamiar wynająć lub kupić mieszkanie na osiedlu o wysokim standardzie? Na pewno budynku w bardzo dobrym stanie technicznym, być może garażu albo miejsca w podziemnym parkingu wliczonego w cenę mieszkania, do tego osiedle powinno być strzeżone i wyposażone w sprawny monitoring… Podobnych elementów można by wymienić więcej. Nie sposób jednak nie dodać, że nawet osiedle, w którym każdy budynek przypomina pięciogwiazdkowy hotel straci swój urok, gdy zarządca nie zadba należycie o porządek.

 

Oczywiście sprzątanie osiedli najlepiej zlecić zewnętrznemu usługodawcy. A jako że od osiedla o wysokim standardzie każdy najemca czy nabywca ma prawo oczekiwać więcej, warto postawić na pełen pakiet usług porządkowych. Jakie obszary powinny zostać objęte pracami porządkowymi? Oto najważniejsze z nich:

  1. Sprzątanie terenów zewnętrznych. To podstawa czystości na każdym osiedlu, niezależnie od standardu. Trawniki, chodniki, drogi dojazdowe czy parkingi muszą być czyste, by mieszkańcy mogli funkcjonować wygodnie i zdrowo. Utrzymanie porządku wokół nieruchomości jest także prawnym obowiązkiem właściciela lub zarządcy. Dotyczy to zarówno usuwania śmieci, jak i odpadków organicznych, w tym psich odchodów.
  2. Pielęgnacja zieleni wokół budynków. Firma porządkowa powinna zadbać o stan trawników. Zarówno tych mniejszych, które tylko oddzielają chodnik od drogi, jak i większych, przy których ustawiono ławki dla miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu. Zadbana zieleń to podstawa pięknego i zdrowego krajobrazu osiedla.
  3. Odśnieżanie. Szczególnego znaczenia czynności porządkowe na terenach zewnętrznych nabierają zimą, kiedy konieczne jest regularne odśnieżanie chodnika, ścieżek i osiedlowych uliczek. Mieszkańcy osiedla o wysokim standardzie nie mogą mieć wątpliwości, czy po wyjściu z mieszkania dotrą bezpiecznie do auta w garażu.
  4. Utrzymanie czystości klatek schodowych. Harmonogram sprzątania klatek to stały element tradycyjnej spółdzielni. Jak takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce? Wzajemne pretensje sąsiadów o zabrudzone schody są najlepszą odpowiedzią. Cechę rozpoznawczą osiedli o wysokim standardzie są zawsze czyste klatki schodowe – regularnie sprzątane przez zewnętrzną firmę.
  5. Czyszczenie wind. Podróż windą to wygodna alternatywa dla wspinaczki schodami na wysokie piętra. Przejażdżka nie należy jednak do przyjemności, gdy w środku znajduje się błoto, zalegają śmieci lub unosi niemiły zapach. Natomiast czysta winda oznacza miłe wyjście i powrót do mieszkania.
  6. Mycie okien. Zwykle wnętrze budynku prezentuje się najlepiej, gdy wpada do niego duża ilość naturalnego światła słonecznego. Brudna szyba nie może popsuć tego efektu. Firma, która zajmuje się sprzątaniem osiedla powinna wyczyścić również okna.
  7. Sprzątanie piwnic, strychów, garaży i parkingów podziemnych. W pomieszczeniach tych żaden mieszkaniec nie spędza wiele czasu, ale nawet sporadyczne wizyty w brudnej piwnicy czy na zaśmieconych strychu nie pozostawią miłych wrażeń. Ponadto od czasu do czasu warto zlecić maszynowe czyszczenie posadzek w podobnych miejscach, by pozbyć się zanieczyszczeń trudnych do usunięcia.
Text Widget
Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.