Okna należy myć regularnie, ale najlepszą porą do gruntownych porządków, sprawdzenia stanu i konserwacji jest w tym wypadku wiosna. Czemu akurat wiosna? Ponieważ wtedy na niebie często gości słońce, a tylko dobrze oświetlone okno umyjesz dokładnie. Dopiero pod światło widać drobne smugi czy niedociągnięcia. W pochmurny dzień zabrudzenia mogą być niedostrzegalne.
Ponadto wiosną jest dość ciepło, by woda nie przymarzała i nie uszkodziła szyby. Jednocześnie jest dość chłodno, by płyn i woda nie wysychały zbyt szybko, pozostawiając smugi. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na temperaturę i nasłonecznienie również wtedy, gdy myjesz okna o innej porze roku.
Najpierw czyszczenie stolarki
Mycie okien najlepiej zacząć od przetarcia ram wilgotną szmatką z dodatkiem odpowiedniego płynu. Odpowiedniego, czyli przede wszystkim dobranego do tworzywa, z którego wykonano ramę. Dedykowane środki znajdziesz w sklepach. Zapomnij o stosowaniu tego samego środka na ramę i szybę – zwłaszcza, gdy okno jest drewniane. Detergent do szyb, który z reguły zawiera amoniak może uszkodzić powłokę lakieru na ramie i zmniejszyć odporność stolarki.
Wybierz przydatne akcesoria
Dobrym narzędziem do mycia okien jest ściereczka z mikrofibry. Jej zaletą jest to, że wchłania duże ilości wody. Mniej wody po przetarciu szyby to mniejsze ryzyko powstania smug i zacieków. Mycie okien jest też po prostu wygodniejsze. Ponadto ściereczka z mikrofibry nie pozostawia drobinek materiału. W przypadku dużych okien, zamiast zwykłej ściereczki bardzo praktyczna będzie ściągaczka do mycia szyb na wysięgniku teleskopowym.
Niezależnie od wybranych narzędzi, nigdy nie czyść okien na sucho. Dotyczy to zarówno ramy, jak i szyby. W obu wypadkach pocieranie suchą ścierką czy gazetą może spowodować szkody w postaci niewielkich rysek. Zastosuj wodę z płynem do mycia naczyń, a najlepiej z płynem do powierzchni szklanych.