Sprzątanie po remoncie, to utrapienie osób, których domy i mieszkania były remontowane. Remonty, to tynkowanie, szpachlowanie, szlifowanie, malowanie i wiele innych prac, które zostawiają kurz, pył i inne zabrudzenia, z którymi nie łatwo sobie poradzić bez odpowiedniego sprzętu i przygotowania.
Sprzątanie domu po remoncie, to nie lada wyzwanie dla całej rodziny. Po niżej przedstawiamy kilka porad w pigułce, które mogą pomóc z uporaniem się z tym nieprzyjemnym obowiązkiem jakim jest sprzątanie po remoncie.
Aby ułatwić sobie sobie sprzątanie dobrze jest wczeniej zabezpieczyć meble, ramy okienne, róznego rodzaju sprzęty agd, a nawet podłogę. Do tego posłuży nam folia malarska dostępna w każdym markecie budowlanym. Pomieszczenia, które nie będą remontowane powinny być również zamknięte i uszczelnione.
Sprzątanie po remoncie zaczynaj zawsze ” od góry do dołu”. W praktyce oznacza to, że zaczynamy sprzątać od najwyższych partii, a następnie przechodzimy do najniższych, aż do podłogi. Zaczynamy oczywiście od odkurzania sufitu, następnie myjemy lampy, odkurzamy ściany, meble, myjemy okna itd. Ostatnim etapem będą podłogi.
Zanim zaczniemy myć powierzchnie na mokro należy dokładnie odkurzyć wszystkie powierzchnie używając do tego najlepiej odkurzacza przemysłowego do odkurzania pyłów poremontowych. W przeciwnym razie pył zmieni się w trudne do usunięcia błoto i przysporzymy sobie nie potrzebnej pracy.
Wcześniej dobieramy środki i sprzęt potrzebny do sprzątania. Drobny gruz oraz pył usuniemy za pomocą odkurzacza przemysłowego. Warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju końcówki, dzięki którym np. nie podrapiemy drewnianej podłogi. Końcówki z włosiem zapobiegają wzbijaniu się kurzu w powietrze , a końcówki szczelinowe pomogą sie pozbyć kurzu i pyłu z różnego rodzaju zakamarków. Do zamiatania posadzek używajmy szczotek i mopów przeznaczonych do konkretnego rodzaju powierzchni.
Jeśli pozbędziemy się pyłu, kurzu i innych zabrudzeń ze wszystkich powierzchni warto przyjrzeć się również innym elementom , które były mniej narażone na zabrudzenia. Nawet elementy wczesniej zabezpieczone takie jak ramy okienne czy listwy przypodłogowe mogą się zabrudzić i wymagać doczyszczenia.
W doczyszczeniu delikatnych powierzchni takich jaknp. meble może nam pomóc mikroaktywna ścierka, którą możemy na sucho pozbyć się kurzu z mebli, klamek, kontaktów, wyłączników światła itp.
Nieocenionym narzędziem podczas sprzątania okaże się mop. Naprzykład mopem płaskim zmyjemy podłogę, ściany i sufit. Jeśli wybierzeby takie produkty, których nakładki wykonane są z mikroaktywnych włókien możemy czyścić powierzchnie nawet na sucho. Pomocny okaże się drążek teleskopowy, dzięki któremu dotrzemy do miejsc trudno dostępnych odciążając w ten sposób kręgosłup.
Czyszczenie podłogi z bardziej uporczywych zabrudzeń, to praca dla mopa paskowego, który używa się wraz z wyciskarką. Systemy wyposażone w wyciskacze są bardzo wygodne, ponieważ można używać mopa bez konieczności moczenia rąk. Takie sprzątanie jest praktyczne i o wiele przyjemniejsze.Czasami, aby doczyścić posadzkę potrzebna jest cięższa artyleria w postaci szorowarki jednotarczowej z odpowiedznim do czyszczonej powierzchni padem oraz odkurzacz do zbierania zabrudzeń na mokro. Zastosowanie szorowarki jednotarczowej oraz odpowiednich srodków daje optymalne efekty.Sprzatanie po remontach wcale nie musi być takie straszne, a dzięki dobremu planowaniu, przestrzeganiu kilku prostych zasad oraz doborze odpowiednich środków i sprzętu może przebiegać szybko, sprawnie i co najważniejsze efektownie.