Higiena w kuchni jest szczególnie ważna – zarówno, gdy mowa o pomieszczeniu w Twoim domu, jak i miejscu pracy.
Jednak w przypadku własnego mieszkania masz duży wpływ na czystość wnętrza, a w kuchni biurowej jesteś tylko jednym z wielu użytkowników. To wiąże się z kilkoma zagrożeniami:
- Nie wszyscy użytkownicy wspólnej kuchni dbają o higienę w równym stopniu. Nawet jeśli sam zawsze myjesz ręce przed posiłkiem czy po skorzystaniu z toalety, nie masz pewności, że inni robią tak samo. Niestety osoby, dla których czystość nie jest priorytetem dotykają tych samych blatów, klamek, sprzętów kuchennych i naczyń co pozostali.
- Wśród użytkowników kuchni mogą być osoby cierpiące na rozmaite schorzenia – od zwykłego przeziębienia, poprzez grypę a na chorobach skóry kończąc. Wspólne korzystanie z kuchni ułatwia przenoszenie bakterii i wirusów.
- Niektóre miejsca w kuchni stanowią doskonałe środowisko do rozwoju drobnoustrojów. Zwłaszcza, gdy mowa o kuchni biurowej, która jest wykorzystywana praktycznie przez cały dzień. Wiecznie wilgotna gąbka czy liczne odpadki w koszu to prawdziwy raj dla bakterii.
Co robić, żeby uniknąć ryzyka?
Najlepiej zlecić odpowiedni zakres prac osobie zatrudnionej w tym celu lub zamówić usługę w profesjonalnym serwisie. Sprzątaniem kuchni w miejscu pracy zajmuje się często ta sama firma sprzątająca, która wykonuje sprzątanie biur. Jakie czynności powinny być wykonane w kuchni? Najważniejsze z nich to:
- Dokładne mycie stołów i blatów, a także frontów szafek. To elementy dotykane przez kolejnych użytkowników. Na wymienionych powierzchniach gromadzą się również drobiny jedzenia. Nawet jeśli pracownicy sprzątają po sobie, to robią to przy użyciu papierowych ręczników. Tymczasem konieczne jest użycie przynajmniej odpowiedniego detergentu.
- Mycie sprzętów kuchennych – firma lub pracownik zajmujący się sprzątaniem biura powinien regularnie zaglądać do lodówki oraz mikrofalówki. Tu resztek jedzenia jest najwięcej, a ryzyko rozwoju pleśni i grzybów szczególnie wysokie.
- Opróżnianie koszy na śmieci. W miejscu pracy kosze zapełniają się wyjątkowo szybko. Częste opróżnianie pojemników to podstawa. Kosz każdorazowo powinien być również umyty.
- Zmywanie naczyń. To również czynność, którą powinna zająć się sprzątaczka lub serwis sprzątający biuro. Czyszczenie wszystkich naczyń przez oddelegowaną do tego zadania osobę to pewność, że wszystkie naczynia będą dokładnie umyte i bezpieczne dla pracowników.
- Mycie podłóg i ścieranie kurzu. To podstawowe czynności, które powinny być wykonane w każdym biurowym pomieszczeniu. Kuchnia nie jest wyjątkiem. Brak kurzu i czysta podłoga oznaczają mniej alergenów i przyjemniejszą pracę.