Blog

Jak rada osiedla może zadbać o zieleń wokół bloków?

Sprzątanie osiedli, to także dbanie o zieleń wokół bloków. Dlaczego zieleń wokół osiedla jest ważna? Na to pytanie można udzielić wielu trafnych odpowiedzi. Po pierwsze trawniki, drzewa, krzewy i kwiaty wokół bloków stanowią miły dla oka krajobraz. Dzięki zieleni osiedle staje się bardziej atrakcyjnym miejscem zamieszkania. Po drugie warto pamiętać o argumencie powtarzanym jak mantra przez ekologów: zieleń to zdrowie. Roślinność wokół bloku jest czymś w rodzaju osiedlowego „filtru powietrza”, którego codziennymi beneficjentami są mieszkańcy. Do tego tereny zielone to idealne miejsce na rekreację. Nawet chwila odpoczynku na ławce znakomicie relaksuje.

Przed blokiem można też posiedzieć ze znajomymi czy rodziną.   Zapewne jesteś w stanie znaleźć jeszcze wiele przesłanek za tym, by blok, w którym mieszkasz był otoczony soczyście zielonym trawnikiem i równo przyciętymi drzewkami. Jednak warto pamiętać, że naturalna dekoracja zabudowań będzie miała sens jedynie wtedy, gdy zieleń faktycznie będzie zadbana. W przypadku terenów, które nie są własnością żadnego z mieszkańców, za jakość zieleni odpowiedzialna jest rada osiedla. Co osiedlowa władza może zdziałać w sprawie roślinności?  Jednym z często wykorzystywanych pomysłów jest zapraszanie mieszkańców do wspólnego dbania o tereny zielone, na przykład poprzez organizację pikników. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku prac porządkowych, głównie zbierania śmieci.

Każdy uczestnik bierze rękawiczki i worki na śmieci, a po wspólnej pracy mieszkańcy udają się na wypoczynek przy ognisku.  Rada jest odpowiedzialna także za osiedlowe kosze na śmieci. Rozsądna ilość pojemników oraz ich regularne opróżnianie to większa szansa na to, że przechodnie i mieszkańcy będą składować odpady we właściwym miejscu, bez zaśmiecania trawnika.  Ponadto sprzatanie osiedli, a także wykonywanie innych prac związanych z osiedlową zielenią, rada osiedla może zlecić fachowcom. Dobrym rozwiązaniem jest sporządzenie stosownej umowy z firmą zajmującą się sprzątaniem osiedla. Oferta firm sprzątających jest zazwyczaj bardzo elastyczna, więc możliwe jest ustalenie zarówno dokładnych terminów, jak i zakresu prac.

Text Widget
Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.